HLAVNÍ PROGRAM
Bezpečně v kyberprostoru se zaměřením na online sexuální chování
Přednáška se věnuje základním pravidlům a tipům pro bezpečný pohyb v kyberprostoru se zaměřením na online sexuální chování včetně doporučení na podnětné vzdělávací materiály.
Mgr. Nina Adamcová
Nina Adamcová vystudovala nová média, v současné době si ještě doplňuje pedagogické vzdělání. Působí v Oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Tam pracuje od roku 2020. Věnuje se především cílovým skupinám žáci ZŠ, učitelé, rodiče a je zodpovědná za agendu prevence.
úterý 9. 4. 18:00
FF MUNI
Arne Nováka 1, budova D, místnost D33
Deepfakes: zábava, nebo hrozba?
Přednáška se zabývá bezpečnostními dopady AI, se zaměřením na deepfakes. Jednou z největších výzev je rapidní vývoj, která s sebou přináší rozsáhlá rizika spojená se šířením dezinformací, krádežemi identity, nejrůznějšími druhy podvodů, phishingových útoků či vydírání a řadou dalších nelegálních aktivit. Jak věrohodně mohou působit simulace cizí tváře i hlasu vytvořené pomocí umělé inteligence, názorně přiblíží Mgr. Kamil Malinka, Ph.D. a Ing. Anton Firc z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.
Mgr. Kamil Malinka, Ph.D.
Kamil Malinka v současné době působí jako odborný asistent na Fakultě informačních technologií VUT a je vedoucím výzkumné skupiny Security@FIT, která se primárně věnuje počítačové bezpečnosti. Mezi jeho aktuální výzkumné zájmy patří bezpečnostní dopady AI, také použitelná bezpečnost.
středa 17. 4. 18:00
Institut Paměti národa
Radnická 10
Interaktivní workshop o kyberbezpečnosti a internetových hrozbách
Jaké výzvy přináší jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících prostředí? Jak by na ně měli reagovat a reagují policymakeři? A jak se můžeme chránit na osobní úrovni? Přijďte si poslechnout informace o chystané legislativě přímo „od zdroje“ a zamyslet se nad tipy a triky, které usnadní život vám a znepříjemní ho všem internetovým šmejdům.
Petr Letocha
Petr Letocha je od listopadu 2021 poslancem PSP ČR a od prosince téhož roku pracuje jako předseda Stálé komise pro kontrolu činnosti NÚKIB. Kromě politické a legislativní činnosti se věnuje také osvětě. V Moravskoslezském kraji uspořádal sérii přednášek o kyberbezpečnosti a internetových hrozbách a na svých sociálních sítích informuje o relevantních aktualitách.
středa 24. 4. 17:00
FF MUNI
Arne Nováka 1, budova C, místnost C33
Nenávistné projevy a extremismus v kyberprostoru
Přednáška se věnuje využití kybernetického prostoru ze strany extremistů a šiřitelů nenávistných projevů. Představeny hlavní formy a obsah šíření nenávistných a extremistických narativů. Zároveň vysvětluje vazby mezi online a offline prostředím. Posluchači se dozví také o postupech proti extremismu a nenávistným projevům, včetně aktuálních oficiálních dokumentů a právních norem na tomto poli.
Prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.
Miroslav Mareš je garantem Bezpečnostní a strategická studia na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a vědeckým pracovníkem Mezinárodního politologického ústavu téže fakulty. Zaměřuje se na výzkum terorismu, extremismu a bezpečnostní politiky ve střední a východní Evropě. Je členem řídícího výboru Evropské sítě pro záležitosti terorismu (EENeT) a v první polovině roku 2024 působí jako člen Poradní vědecké rady politické podpory Evropské sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci (RAN PS).
pátek 26. 4. 18:00
MUNI
Komenského nám. 2, místnost 300
DOPROVODNÝ PROGRAM
Umělecká výstava
Na výstavu přispělo několik umělkyň z celé republiky. Díla reflektují osobní zkušenosti a pohledy na problematiku násilí v kyberprostoru. Směřují recipienta k pochopení nástrah a souvisejících emočních dopadů. Součástí výstavy je také interaktivní plátno studentského projektu Teď a Tady.
Filmová promítání
V rámci doprovodného programu proběhnou také promítání v Kino Art.
11. 4. 17:45 #annaismissing
16. 4. 17:45 Nadějná mladá žena
Program
Domov
O nás
Kontakt
program.svam@gmail.com
promotion.svam@gmail.com
fundraising.svam@gmail.com